Až príliš veľa mužov (ľudí) má tendenciu hrať sa na obete okolností, osudu, nespravodlivosti a života ako takého. Veria, že všetko a všetci sú proti nim. Je to však naozaj tak?

Je nutné priznať, že negatívne udalosti sú súčasťou našich životov. Sú ľudia, ktorí nás zradia a tým zrania. O tom potom. V drvivej väčšine prípadov však sami seba staviame do pozície svojho najväčšieho nepriateľa. Stávame sa obeťou vlastných presvedčení.

A hoci je fakt, že ako deti mnohé faktory ovplyvniť nemôžeme, ako dospelí máme plnú kontrolu nad svojimi životmi a tým pádom pre nás „hra na obeť“ neprichádza do úvahy.

Čo ale presne znamená „hrať sa na obeť“?

Keď hovoríme o skutočných obetiach, hovoríme o mužoch, ktorí majú nulovú moc nad tým, čo sa v nich živote deje. Absolútna beznádej.

Verím, že to poznáte, všetci sme si týmto pocitom prešli.

Sú situácie, ktoré jednoducho kontrolovať nemôžeme, no pokojne by som sa stavil, že v drvivej väčšine prípadov sme sa týmto situáciam vystavili sami. Tým chcem naznačiť, že to, čo sa v našom živote deje, je často len dôsledkom našich akcií, správania sa a presvedčení.

Ak sa však niekto „na obeť hrá“, hovorím o nastavení mysle, ktoré si osvojuje čoraz viac mužov. Neexistuje nijaké riešenie na ich súčasnú situáciu, nič nie je ich chyba, nič nie je ich zodpovednosť a za všetky strasti v ich živote môže niekto iný. To je mentalita samozvanej obete.

Prečo sa to ale deje? Prečo takýchto mužov pribúda? Prečo to muselo zájsť tak ďaleko?

Osobne si myslím, že dôvodov je viacero a aby sme sa im do budúcna vyhli, je dôležité im porozumieť.

Pretože je to jednoduché

Je tak ľahké povedať, že je to chyba niekoho iného. Ak to totiž nie je naša chyba, situácia si od nás nevyžaduje žiadnu pozornosť, snahu, energiu či zodpovednosť. Nemusíme sa ospravedlňovať, resp. situáciu vysvetľoval. Napokon, ak to nebola naša vina, neexistuje nič, čo by sme s tým my mohli spraviť.

Typický muž zdvihne ruky nad hlavu a povie „Nie, to nebola moja chyba. Je to chyba jeho, je to chyba ekonomiky, je to chyba mojej ex, je to chyba Rusov, je to chyba Američanov, proste to so mnou nemá nič spoločné.“

Ako ťažké je zbaviť sa takýmto spôsobom zodpovednosti.

Neubližuje to hrdosti

Ak sa hráme na obete, chránime našu hrdosť. Všetci sme hrdí. Niektorí sme až arogantní. Všetci máme ego.

Všetko tieto veci sú však tak krehé, že podvedome robíme všetko možné aj nemožné preto, aby sme ich ochránili. Ak teda označíme za vinníka situácie niekoho iného, naše ego je v bezpečí.

Možno to funguje. No realita je niekde inde. A ty to podvedome vieš.

Získava to pozornosť

„Som obeťou tejto osoby alebo udalosti. Táto osoba sa previnila a preto teraz trpím.“

Ak povieš tieto slová, automaticky získavaš pozornosť. No a je to práve pozornosť, čo tak samozvané obete osudu milujú.

Ľudia však nie sú hlúpi a rýchlo rozoznajú, kto je skutočná obeť. Začnú sa „obete“ strániť. A obete tak začnú ešte viac zveličovať, ešte viac preháňať. Hľadajú ešte viac pozornosti.

(pozdravujeme Neymara)

Prečo je v skutočnosti tento prístup tak problematický?

Pretože nám nedovolí dosiahnuť náš plný potenciál. Budeme navždy žiť v priemernosti. Mohli sme mať silné a zdravé telo, no boli sme obete vlastnej únavy a preto sme do posilňovne nešli. Mohli sme mať skvelé, hlboké, naplnené vzťahy, no boli sme príliš hrdí na to, aby sme si priznali, že na budovaní vzťahu sa musíme aktívne spolupodielať.

Mohli sme mať úspešný biznis.

Mohli sme byť povýšení.

Mohli sme byť bohatí.

Mohli sme mať čokoľvek, po čom túžime. Stačilo prevziať zodpovednosť.

Tým, že sme sa rozhodli hrať sa na obete sme hodili zodpovednosť za svoje životy iným osobám a udalostiam a tak sme nikdy nedostali šancu naozaj zistiť, čoho sme schopní.

Nikdy však nie je neskoro prebrať zodpovednosť. Nikdy nie je neskoro akceptovať svoju situáciu a hľadať v každej situácii vinu predovšetkým u seba. Aj pri udalostiach, nad ktorými v skutočnosti kontrolu nemáme.

Neznamená to, že máme zo všetkého vyslovene viniť len seba. Prebrať zodpovednosť a prebrať vinu nie je to isté. Občas sa v živote jednoducho blbé veci dejú. To je realita. A niekedy sa s tým naozaj nedá nič robiť.

Ak však preberieme zodpovednosť za vlastný život a za všetky situácie, môžeme skutočne začať žiť plnohodnotnejší život.

zdroj: orderofman.com

Shopping cart

Total
Shipping and discount codes are added at checkout.
Checkout