V našej súčasnej kultúre mužom často chýba v živote jedna dôležitá zložka – tretie miesto.

S týmto konceptom prišiel prvýkrát v roku 1989 sociológ Ray Oldenberg, ktorý opísal tretie miesto ako priestor pre stretávanie sa, komunitné centrum alebo „domov mimo domova“, kde človek môže byť všetkým, čím nemôže byť doma a v práci.

Máloktorý muž má v roku 2018 svoje tretie miesto, čo znamená, že väčšina z nás prichádza o dôležitý priestor pre sebavyjadrenie, posilnenie existujúcich aj neexistujúcich priateľských väzieb a pre osobný rast.

Čím sa ale tretie miesto tak líši? A prečo ho vôbec potrebujeme? Prečo je tretie miesto lepšie ako pozvať blízkych radšej do svojho domu?

Čo je tretie miesto?

Tretie miesto je príjemný priestor, ktorý by mal dodať iskru navyše akejkoľvek konverzácii s pozitívne naladenými ľuďmi. Mal by to byť priestor, ktorý podobne bude vnímať ktokoľvek, kto doň za vami príde. Priestor, kde nikdy nie je nepríjemné tráviť čas.

Tretie miesto by malo byť navyše ľahko dostupné. Malo by sa teda nachádzať v dostupnej vzdialenosti od vášho domu alebo práce. Cesta tam by nemala stať ani veľa času, ani veľa energie, ani veľa prostriedkov. Jednoducho miesto, kam sa uchýlite vždy, keď tú potrebu cítite. Ideálne v pešej vzdialenosti, no znesiteľná je aj kratšia cesta MHD či autom.

Tretie miesto by nemalo byť predražené. Nemalo by to byť miesto, ktoré vás prestane baviť, keď si skontrolujete stav účtu. Malo by to byť miesto, kde sa bude cítiť fajn každý váš blízky, bez ohľadu na svoju výplatnú pásku. Malo by to byť miesto, kde sa právnik Michal stretne s robotníkom Jožom a nikto z nich si neuvedomí, že je medzi nimi príjmový rozdiel.

Na treťom mieste je si každý rovný.

Aj vďaka tomu zohrávajú tretie miesta v histórii našej planéty významnú rolu. Vedeli ste, že Francúzska revolúcia začala v salónikoch a holičstvách?

Vďaka tomu, že tretie miesto maže rozdiely, je totiž skvelým priestorom pre voľné komunikovanie myšlienok, aké si človek doma či v práci jednoducho nemôže dovoliť. A práve tento druh sociálnej interakcie je pre muža v dnešnej dobe tak dôležitý – môcť povedať čokoľvek a úprimne rozobrať svoje myšlienky, aj napriek tomu, že neplánuje sprisahanie proti Francúzsku a v skutočnosti ho trápia zdanlivé malichernosti.

Tretie miesta sú neformálne. Interakcie v nich nemajú nastavený rozvrh. Nie sú to žiadne mítingy ani teambuildingy, neexistuje tu žiadny iný dress code, okrem bežných sociálnych noriem. Nikto nemá povinnosť byť prítomný.

Tretie miesta majú „štamgastov“. Ak budete chodiť dostatočne často, štamgastom sa stanete aj vy. Ak je vašim tretím miestom bar, krčma alebo kaviareň, počkajte si na moment, kedy vám barista alebo barman pripraví „to, čo vždy“. V treťom mieste nie ste zákazníkom, ale hosťom na párty. Personál sa usmieva, keď vás vidí.

Najdôležitejšou zložkou tretieho miesta je ale samotná konverzácia. Iste, aj alkohol, hry, hudba a tanec su môžu mať svoje miesto, no tretie miesto je primárne o stretnutí, prediskutovaní všedných problémov, prediskutovaní súčasných plánov a posťažovaní sa na zamestnanie či klientov.

Na treťom mieste je nálada vždy uvoľnená. Seriózne témy ako politika či náboženstvo nie sú zakázané, no nikdy neskĺznu do hádky, nanajvýš do diskusie. Debata môže byť vášnivá, no nikdy nie vyhrotená. Pretože na konci každého dňa je tretie miesto o zábave.

Prečo je tretie miesto tak dôležité?

Tretie miesto nie je len fajn kaviareň za rohom. Je až nevyhnutné, aby každý muž jedno takéto miesto v živote mal. Každý muž totiž potrebuje jedno vybrané miesto na socializáciu. Miesto, kde sa bude cítiť tak v pohode, že nebude mať problém (slušne) osloviť aj prítomných cudzincov.

Tretie miesto je obzvlášť dôležité v dnešnej dobe, kedy sa stávame stále viac izolovanými od okolia. Je jedno, na koľkých zariadeniach sme online a na koľko mailov sme odpísali, na základnej ľudskej úrovni sme „odpojení“.

V dôsledku tohto odpojenia strácame empatiu a nechávame slabnúť prepojenie medzi nami a ľuďmi, ktorí nám ešte nedávno boli blízki. Zašlo to tak ďaleko, že ak sa aj s niekým stretneme, v dôsledku nastavenia mysle na to, že socializácia prebieha primárne online, sme tak akurát „izolovaní spolu“. Necítiť reálne prepojenie, len fyzickú prítomnosť v priestore. Tretie miesto je priestor, ktorý toto spojenie obnovuje. Pretože je to váš priestor na socializáciu.

Facebook, Instagram ani WhatsApp nám nikdy nevynahradia ozajstné prepojenie. Virtuálne tretie miesto nie je tretie miesto. Sedieť doma, na gauči, so zapnutou telkou a mobilom v ruke, čítať každých 10 minút o novej svetovej kríze, to je pre ľudskú psychiku zdrvujúca rutina.

Ak však vyjdeme von a začneme naozaj žiť život, začneme sa menej zadopievať lacnými hlúposťami a správami o tom, ako sa na nás zosype obloha.

Tretie miesto je práve o tom, že je to miesto, kde tieto myšlienky neexistujú.

Zdroj: theartofcharm.com

Shopping cart

Total
Shipping and discount codes are added at checkout.
Checkout