Ako šatník, tak ani pánsky botník nepotrebuje byť preplnený a cieľom by mala byť v prvom rade kvalita, až potom kvantita. Aj preto by ste sa pri výbere správnej obuvi do vašej zbierky mali sústrediť na nadčasové, rokmi overené kúsky.

Výber obuvi má svoje špecifiká. V prvom rade je to fakt, že ak existuje niečo, do čoho je dobré investovať, tak sú to topánky.

Je to preto, že topánky sú často jednou z prvých vecí, ktoré si na vás ľudia všimnú. Obzvlášť, ak vyzerajú zle.

Keďže je našim cieľom poskladať minimalistický botník, sústredili sme sa v článku naozaj na to, aby boli pokryté všetky vaše najnutnejšie potreby. Existuje niekoľko typov topánok, ktoré máme radi a v článku sa nenachádzajú (Chelsea boots, monk straps), no je to len preto, že nie sú naozaj nevyhnutnosťou.

Ak totiž budete mať botník zložený len z toho, čo v článku spomíname, budete mať pokrytú kompletne akúkoľvek udalosť, ktorá sa môže vo vašom živote v najbližších 30 rokoch udiať. Či už ide o návštevu fitka, baru, rande, alebo pokojne aj vašu svadbu.

Na akúkoľvek príležitosť: Biele tenisky

Možno sú v móde práve masívne tenisky pochybného vzhľadu, no skutočným hrdinom sú a vždy budú biele minimalistické tenisky. Sú základným komponentom väčšiny outfitov a sú doslova povinnosťou. Pri výbere sa sústreďte na to, aby značky neboli príliš viditeľné a aby boli vyrobené z kože, ideálne full-grain kože, no v tomto prípade by som sa nebál ani imitácie.

Výnimočnosť týchto tenisiek sa skrýva práve v tom, že sa hodia takmer ku všetkému, vrátane neformálnejšieho obleku. Pri týchto teniskách však odporúčam skôr ušetriť a vraziť peniaze do iných typov obuvi, keďže biele tenisky sú ako polokošele – vyzerajú výborne, ale rýchlo sa obnosia, preto sa ich treba čoskoro zbaviť.

Na výnimočné príležitosti: Čierne oxfordky

Čierne oxfordky sú klasickou obuvou, ktorá je určená špecificky do práce a na formálne udalosti ako sú svadby, pohreby, ale aj pohovor do práce. Jednoducho povedané vtedy, keď si zoberiete aj svoj najlepší oblek. Sú vnímané ako obuv pre profesionálov a na vysokých postoch sú často aj vyžadované. Sú trochu nudné, nemusíme si klamať, no sú povinnosťou.

Do čiernych oxfordiek je dobré investovať, pretože pri vhodnom modele a nadčasovom dizajne je to obuv, ktorá vám naozaj vydrží dlhé roky. Určite sa zamerajte na značky ako Barker, Loake, Tricker’s či Crockett & Jones.

Do práce a po nej: Derby obuv

Derby sú ako bratranec oxfordiek, ktorý je tak trochu viac neohrabaný a drzý. Je to obuv, ktorá dobre padne k neformálnejšiemu obleku, no stále je dostatočne elegantná.

Derby obuv pasuje prakticky ku všetkému. Čím jednoduchšia potom topánka je, tým viac to platí. Derby obuv je zvyčajne oproti oxfordkám aj širšia a na vyššej podrážke.

Na rande: Mokasíny

Mokasíny a chinos nohavice – smrtiaca kombinácia. Vždy, keď chcete pôsobiť elegantne a zároveň nedbalo, sú tým ideálnym riešením. Môžete ich nosiť aj s ponožkami (neviditeľnými), aj bez nich. Sú jednoduché, hodia sa ku všetkému a našli si cestu ku každej sociálnej vrstve.

Na víkendy: Work boots

Zvládnu aj ťažký terén, zvládnu aj prácu v záhrade, zvládnu aj zimu v meste. Typické britské “Work boots” sa perfektne hodia k ťažším materiálom a s týmito topánkami na nohách ste pripravený prakticky na akúkoľvek situáciu.

Na pláž: Espadrily

Espadrily sú najstarším typom obuvi v článku, keď sa v Európe objavili už v 14.storočí. Sú typické pre blšáky v dovolenkových destináciach, no pokiaľ si potrpíte na kvalitu, sú aj iné možnosti.

Sú pevnejšie ako žabky a nie je problém v nich zájsť na bar, aj na pláž. Skvele sa hodia k všetkému, čo súvisí s letom, vrátane ľahkého saka. Len vás prosím, ponožky nechajte doma.

Do fitka (a krčmy): Športová obuv

Dnes sa nosí športová obuv prakticky ku všetkému. Ak však nemáte sebavedomie na mesiaci a záleží vám na tom, ako vyzeráte, obmedzte športové tenisky k rifliam a športovému oblečeniu. Pokiaľ ide o fitko, sústreďte sa na to, aby podporovali vaše chodidlo na správnych miestach.

Pokiaľ ide o dizajn, v tomto prípade je to naozaj len o vašom vkuse.

zdroj: fashionbeans.com

Shopping cart

Total
Shipping and discount codes are added at checkout.
Checkout