Raz a navždy – tento článok definitívne objasní správny spôsob, ako fajčiť cigaru. Pripravte si teda cutter, zápalky, vydýchnite si a poďte si ju užiť.

K pravému gentlemanovi cigara odjakživa akosi patrila. Je v nej niečo honosné, fajčiť cigaru je ako obdivovať umenie. No napriek tomu sa za desiatky až stovky rokov muži dodnes nenaučili, ako si poriadny “doutník” správne vychutnať.

Než si odrežete teda kus ďalšej cigary a zapálite ju svojim benzínovým Zippom, najskôr si prečítajte tento článok. Garantujem vám, že vaša ďalšia cigara bude tou najlepšou doposiaľ.

1. Vyberte si vhodnú cigaru

Výber cigary je osobná voľba. V širokom výbere nájde to svoje úplný začiatočník, ako aj skúsený fajčiar. Dôležité je sústrediť sa pri výbere primárne na to, kedy budete fajčiť a koľko budete fajčiť. Každá cigara má svoju silu a približný čas, koľko sa fajčí.

Ľahká Rafael Gonzalez Perla je napríklad skvelým 20-minútovým “raňajkovým” fajčením, s krémovým a veľmi delikátnym profilom. A potom sú tu cigary s plným a veľkým telom ako Partagas Lusitania, ktorá je vhodná na dlhé fajčenie po ťažkej večeri. Dve hodiny fajčenia tejto cigary obsahujú bohaté, zemité a štipľavé tóny, ktoré uspokoja všetky chuťové bunky.

Ak by ste však tieto dve cigary fajčili opačne, teda Partagas ráno a Perlu večer, celý zážitok by sa zmenil na trápenie.

2. Skladujte cigary dôsledne

Cigary by sa mali nachádzať v prostredí, kde je vlhkosť medzi 65% a 70%, so 17-23 stupňami celzia. Cigara ako taká je totiž čisto prírodný produkt z listov a tak k nej treba pristupovať. Pred fajčením cigary skontrolujte, či sa náhodou zvonka nevysušila, resp. či nie je tvrdá ako kameň.

Každá ručne ušúlaná cigara musí byť pred fajčením orezaná. Hlavné typy rezov sú tri – Gilotína, V-cut a Punch. Gilotína alebo “Straight cut” je pre neskúsených fajčiarov prvou voľbou – je jednoduchá, efektívna a univerzálna, nijak ňou svojej cigare neuškodíte. Skúsenejší fajčiari môžu zvoliť ostatné dva rezy.

3. Pri zapaľovaní buďte trpezlivý

Kľúčovým slovo pri zapaľovaní cigary je čas. Neexistuje pri fajčení cigary jediná fáza, ktorá by sa dala urýchliť. Dôležité je aj to, čím cigaru zapaľujete. Ideálne sú kvalitné, dlhé zápalky alebo butánový zapaľovač. Je to vďaka tomu, že tieto formy nezanechajú v cigare pachuť. Čo sa o benzínových zapaľovačoch povedať nedá.

Existuje veľa rôznych spôsobov, ako správne zapáliť cigaru, ten základný sa ale robí pomocou spomenutých zápaliek. Po zapálení namierte kraje na konci cigary nad okraje plameňa a pomaly ju otáčajte v prstoch. Je dôležité, aby ste cigaru zapálili čo najrovnomernejšie.

Keď ste cigaru zapálili, párkrát si jemne potiahnite, pričom zapálenú zápalku držte stále v rovnakej pozícii a pri každom potiahnutí cigaru jemne otočte. Ak sa vám podarí cigaru rozpáliť, otočte jej koniec smerom k sebe a jemne fúknite. Hotovo. Snažte sa ale cigaru príliš nespáliť, mohlo by to zanechať trpkú dochuť.

4. K cigare whisky alebo káva

Takmer ku každej cigare sa výborne hodí kvalitné espresso. S whisky je to predsa len trošku komplikovanejšie.

A cigar on top of a glass of whiskey on a white ledge

Základom párovania whisky a cigary je to, aby mali podobné telo a dostatočný vek. Všeobecne platí, že k cigarám sa príliš nehodia dymové whisky – pochopiteľne preto, že dymu máte aj bez whisky dosť.

Vyskúšajte napríklad Trinidad Fundadores s 21-ročným Glenfarclasom.

5. Nenechajte cigaru zhasnúť a nenechávajte si ju na neskôr

Cigaru treba dofajčiť. Nechať ju zhasnúť je totálny akt neúcty k ručnej práci, ktorá bola na danej cigare vykonaná.

Ak nemáte dosť času, zvoľte radšej kratšie cigary. Či chcete fajčiť 15 minút alebo 3 hodiny, v obchodoch nájdete dostatok možností pre akékoľvek preferencie.

Shopping cart

Total
Shipping and discount codes are added at checkout.
Checkout