Muž, ktorý je “alfa”, je muž, akým chcú ostatní muži byť, s ktorým chcú všetky ženy byť a ktorý vždy dostane to, čo chce – väčšinou ženy.

Akokoľvek však znie tento koncept pre muža vzrušujúco, skrýva v sebe pomerne dosť problémov, ba by som povedal, že je až toxický.

Napriek tomu popularizácia tohoto výrazu naberá na sile a samozvaní “guru zvádzania” sa predbiehajú v tom, kto ponúkne extrémnejšiu teóriu alfa samca.

Pojem “alfa samec” je prebratý, ako väčšina mylne legitimovaných vzorcov správania, zo zvieracej ríše. Začalo to v roku 1982 knihou Chimpanzee Politics z pera Fransa de Waala, ktorý prirovnal správanie opíc k ľudskému.

Popularizáciu pojmu má najviac na svedomí známa kniha The Game od Neila Straussa, ktorá priviedla tzv. “pick-up”, teda “umenie zvádzania”, medzi masy. Aj keď ak mám byť úplne fér, knihu som čítal a jej druhá polovica ilustrovala problémy, ktoré takýto prístup prináša – síce pomôže krátkodobo nakopnúť sebavedomie a teoreticky dostať ženu “do postele”, no zároveň je bariérou pred vznikom skutočne hlbokých spojení a dlhodobých vzťahov. 

Je toto naozaj alfa samec?

S takouto definíciou alfa samca mám v každom prípade problém. Napríklad to, že koncept alfa samca funguje v zvieracej ríši. To možno áno, čo ale neznamená, že je to skvelou analógiou k ľudskej hierarchii, kde to funguje tak trochu inak.

Taktiež závisí na kontexte. Elon Musk bude v intelektuálnej debate “ťažkou alfou”, kým v posilňovni si ho The Rock natrie na chleba.

Takisto neplatí, že ženy sú mašiny, do ktorých vkladáme mince baliacich trikov, až kým nevypadne sex.

V každom prípade sa pojem alfa samec stal silným marketingovým nástrojom samozvaných guru osobného rozvoja, ktorí využívajú neistotu a nízke sebavedomie mladých mužov. “Nedarí sa ti v živote? Necítiš sa byť šťastný? To preto, že si obyčajný lúzer a beta. Našťastie mám pre teba systém 7 krokov, ktorý z teba spraví alfa samca! Krok č.1 – Kúp si môj e-book!”

Lenže žijeme v 21.storočí a spôsobov, ako byť úspešným a zaujímavým mužom, je hneď niekoľko. A žiadny z týchto spôsobov nezahŕňa “chovať sa ako idiot, lebo tým znížiš žene sebavedomie a tým pádom budeš mať vyššiu hodnotu”.

Osobne verím, že sú zdravšie a lepšie spôsoby, ako byť v súčasnom svete “alfou”, ak to tak chceme ešte nazývať. Ak ste sa v niektorom z týchto bodov našli, gratulujem vám a chcem byť ako vy!

Vyhnite sa bitkám

Takmer za každých okolností. V skutočnom svete bitky neriešia nič, akurát vedú k problémom so zákonom, v horšom prípade aj k celoživotným zdravotným následkom. Ak sa budete cítiť lepšie, venujte sa nejakému bojovému umeniu, no ak je to len váš spôsob, ako si vykompenzovať svoj hnev, zvážte radšej spoločnosť terapeuta. V každom prípade, čo sa týka bitiek, vždy odíďte. Ak sa pustíte do bitky len preto, že si potrebujete násilným spôsobom dokázať svoju “mužnosť”, potom mužný nie ste.

Usmejte sa prvý

Povedzte ahoj, nastavte ruku, predstavte sa, povedzte vtip, prelomte ľady. Iste, riskujete odmietnutie a strápenie sa, no s väčšou pravdepodobnosťou vám bude druhá osoba akurát vďačná, pretože sama v sebe zvádzala vnútorný boj.

Postavte sa

Ponúknite svoje miesto komukoľvek, kto ho potrebuje viac ako vy: Žena či muž, starí alebo mladí.

Buďte lepší ako druhí

Každý deň budete zažívať mnoho situácií, kedy sa k vám ľudia nebudú chovať pekne. Začať sa správať rovnako zle, prípadne ešte horšie, to nikdy nie je správna odpoveď. Buďte príkladom, či ho už budú nasledovať, alebo nie.

Nie je všetko o vás

Život nie je o tom, čo si myslíte, čo robíte a aké ezoterické sexuálne pohyby ste sa práve na Youtube naučili. Je to o interakcii s ľuďmi okolo vás a pochopení, že ide o samostatné bytosti s ich vlastnými túžbami a potrebami. Počúvajte ich, zaujímajte sa a reagujte.

Komunikujte

Vlastne nie, počúvajte!

Či ide o partnerku, ktorá prišla unavená z práce, alebo o kamaráta, ktorý vás pozval na jedno. Nie je to ani tak o tom, čo hovoria, ale o tých jemných náznakoch, ktoré vám povedia, že mali zlý deň alebo ich niečo trápi. Začnite kopať hlbšie a počúvajte ešte pozornejšie. A hoci vám riešenie môže pripadať úplne jednoduché, neponúkajte ho, pokiaľ vás oň nepožiadajú. Ľudia väčšinou potrebujú len empatického poslucháča, nie mudrlanta.

Netvárte sa, že máte odpoveď na všetko

Alebo že viete viac ako naozaj viete. Najväčšie trapasy vznikajú práve vtedy, keď ľudia precenia svoje znalosti a nechcú potom priznať chybu. Ak sa to aj stane, priznajte to a ospravedlňte sa. Ale hlavne sa nikdy nebojte spýtať na radu niekoho, kto toho vie viac ako vy. Je to najlepší spôsob, ako sa niečo nové naučiť. A knihy. Ale skutočné knihy. Nie e-book “7 krokov, ako sa stať alfa samcom”.

Netrvajte príliš na svojom

Jasne, ponúknete sa, že večeru zaplatíte, to je dúfam pre každého návštevníka tohoto webu samozrejmosť. No ak ona trvá na tom, že za seba zaplatí ona, prípadne že berie účet tentokrát na seba, neprehovárajte ju. Ženy nie sú ani mašiny, do ktorých hádžete milé správanie, až kým vypadne sex.

Tlačiť ľudí do vecí, ktoré nechcú, to nikdy nie je správne.

Zaujímajte sa a budete zaujímavý

Čítajte, pozerajte, počúvajte. Čím viac toho viete, tým viac máte o čom hovoriť. Prípadne s ľuďmi hovorte o ich obľúbenej téme: O nich.

Oceňte čo máte

Aj keď to možno nie je ideálne. Nie je nič zlé na tom, mať ciele a ambície, bez nich to napokon asi ani nejde. No nespadnite do pasce, v ktorej budete chcieť vždy to, čo má muž vedľa vás a vy nie. Pretože vždy bude niekto, kto bude mať viac.

Kašlite na to. Kašlite na to, čo si o vás myslia ľudia, na ktorých vám nezáleží. Naučte sa byť šťastný s tým, čo máte.

zdroj: fashionbeans.com

Shopping cart

Total
Shipping and discount codes are added at checkout.
Checkout