Horúce počasie, krásne ženy a lacný alkohol, skombinovaný s bohatou históriou mesta a krajiny, doplnenú o typický “šarm východného bloku”. Toto všetko sú okrem ďalších dôvody, prečo turistický ruch v Budapešti tak napreduje a prečo mesto zaznamenalo v roku 2016 nárast v množstve turistov až o 6,6% – čo je dvojnásobok bežného priemeru.

Maďarsko v súčasnosti vo veľkom investuje do kultúry a gastronómie, krajina zažíva kreatívny boom a ak vás medzičasom omrzeli všade prítomné kúpele, Budapešť toho po novom ponúka oveľa viac.

Kde prespať

Brody house

(Bródy Sándor utca 10)

Schovaný hotel v tichej uličke oproti Hungarian National Museum je súčasťou Brodylandu – klubu, ktorý je zodpovedný za najzaujímavejšie kultúrne a umelecké udalosti v meste. Aj vďaka tomu ako návštevník Brody House dostanete akési špeciálne “vízum” na dobu vášho pobytu, ktoré vás oprávňuje všetkých týchto akcií sa zúčastniť.  Hotel je tiež na pešiu vzdiaľenosť od centra nočného života v oblasti číslo 7.

Brody House možno neponúka luxus najdrahších hotelov v meste, no sú to práve klasické vysoké stropy a bohémsky elegantné interiéry, ktoré ho robia tým, čím je.

Kde sa najesť

Hilda

(Nádor utca 5)

Menu v reštaurácii Hilda je zamerané prevažne na klasiky, čo úplne korešponduje s prostredím, v akom sa reštaurácia nachádza – pripravte sa na nádherné mozaiky na stene z tradičných “Zsolnay” dlaždičiek, modernistické lampy a oblúkové sedenie.

Za trojchodové obedové menu tu zaplatíte okolo 8-10 eur a v ponuke nájdete okrem bežných mäsitých pokrmov aj lokálne klasiky ako guláš či kurací paprikáš. Nenájdete tu zrejme nič, čo by ste predtým nevyskúšali, avšak v kvalite a s precíznosťou, akú ste doposiaľ možno ešte nezažili.

Kde si vypiť

Kisüzem

(Kis Diófa utca 2)

Budapešť je okrem kúpeľov aj známa tzv. “ruin bars”, čo sú nepekné bary s hipsterským nádychom, ktoré v meste začali rásť po roku 2000, pričom väčšina z nich sa nachádza v blízkosti židovskej štvrti. Faktom však je, že tieto bary sú skôr turistickou atrakciou než miestom, kde si možno dať dobrý drink.

Vyhnite sa teda turistom a vyskúšajte Kisüzem, kde nájdete to isté, čo v najpopulárnejšom ruin bare Szimpla Kert, akurát bez toho hipsterského pozlátka, bez toho, aby ste boli len ďalším číslom do štatistiky a samozrejme v podstatne vyššej kvalite.

Čo si pozrieť

Hold Street Market

(Hold utca 13)

Trhy sú neodmysliteľnou časťou mesta, no Hold Street Market (Belvárosi Piac) vyniká. Čerstvé ovocie, výborná káva, voňavé koreniny, všetko na jednom mieste. A ak budete hladný, len si potom odskočíte na na druhé poschodie na nejakú tú maďarskú klasiku z týchto surovín pripravenú.

Kde nakúpiť

FlatLAB

(Baross utca 3, zvonček 14)

FlatLAB je kombináciou ateliéru a obchodu, ktorý je mimoriadne ťažké nájsť – až prídete na danú adresu, zazvoňte na zvonček číslo 14 a vyberte sa po schodoch hore. Ak do FlatLAB predsa úspešne dorazíte, objavíte tu dizajnové kúsky od najvychytenejších lokálnych dizajnérov a umelcov, ktoré by ste inak zháňali naozaj ťažko.

Čo robiť

Uránia Cinema

(Rákóczi utca 21)

Kedysi nočný klub, dnes umelecké kino, ktoré premieta tak novinky, ako aj kultové klasiky. A hoci ste možno film, ktorý sa práve premieta, už videli, najdôležitejší je v tomto prípade samotný interiér – dominantná červená, zrkadlové steny a vynikajúci koktejlový bar na poschodí.

zdroj: mrporter.com, autor

Shopping cart

Total
Shipping and discount codes are added at checkout.
Checkout