O pojme “fika” som prvýkrát počul niekoľko mesiacov dozadu. Pochádza zo Švédska a znamená “prestávku na kávu”.

Vtedy som sa zamyslel nad tým, ako prebiehajú moje dni. A to, čo som si musel priznať, ma sklamalo. Pre mňa (nás ako Slovákov či celkovo západný svet) znamená káva len niečo, čo nás vyruší od práce. Čo do seba kopneme ako palivo na čerpačke.

O tom však Fika nie je. Nie je to totiž vôbec o káve. Je to o tom, aby sme sa nachvíľu naozaj zastavili.

Kvalitná “fika” si vyžaduje okrem kávy aj niečo pod zub a minimálne jedného ďalšieho človeka. Svoju fiku môžete absolvovať s priateľkou, starou mamou či kolegami. Cieľom je kvalitný čas a budovanie spojenia s týmito ľuďmi. Telefóny a počítače sú počas “fika” nepísaným zákazom, rovnako ako “fika” nemôže byť pracovným stretnutím.

Prečo je fika v našom živote dôležitá?

Pretože vytvára priestor pre strávenie kvalitného času s inými ľuďmi. Je ako stvorená preto, aby sme si túto spoločnosť naozaj užili. Dopraje nám priestor na to, aby sme mohli vypočuť a byť vypočutí.

Sú to veci, ktoré by mali byť samozrejmosťou, no v priebehu času sa v našej uponáhľanej kultúre stali pôžitkom.

“Dať si kávu” znamená v pracovnom svete prebrať niečo týkajúce sa biznisu. Paradoxom je, že “fika” je moment oslobodený od túžby po produktivite či ambícií a napriek tomu tento moment vedie k spokojnejšiemu stavu a tým pádom následne k vyššej produktivite.

Je to ako o tej poviedke o dvoch drevorubačoch. Dvaja drevorubači, obaja rovnako silní a šikovní, spolu bojujú v súťaži. Kanaďan, ktorý sekal ako o dušu, na konci verí, že vyhral, pretože počul, že Nór každých 10 minút zastavil. Na jeho prekvapenie však následne zistil, že prehral – Nór sa zastavil vždy preto, aby si nabrúsil sekeru. Prestávky majú svoj zmysel.

Istým spôsobom moment “Fika” zažívame aj my, z nejakého dôvodu však najmä ženy a najmä v zime. Sú to tie studené večery v rozťahaných svetroch pri knihe a sviečkach. Rovnako sa všetci stretávame s priateľmi, no málokto z nás to robí na dennej báze pri jednej káve a troche dobrého jedla.

Možno je pre nás pojem “fika” výzvou. Nie je to o tom, aby sme dodržiavali to, čo tento pojem od nás žiada. No naučme sa vypnúť. Napriek tomu, že sme všetci vďaka internetu tak dobre prepojení, stále viac nás trápi osamelosť. Možno preto sa “fika” stáva trendom. Možno si musíme začať naše spomalenie plánovať a začať opäť robiť veci, na ktorých záleží.

Shopping cart

Total
Shipping and discount codes are added at checkout.
Checkout