Ťahať žiletku po tvári tak, aby ste dosiahli perfektné oholenie, nebude nikdy jednoduchá zručnosť.

No hlavnou príčinou, prečo naše holenie často sprevádzajú podráždenie, vyrážky a krvavé fliačky nie je náročnosť samotnej činnosti, ale fakt, že nás mnohí otcovia naučili mnohým nesprávnym návykom, prípadne nás neučili holiť sa vôbec.

Preto sme sa rozhodli dať dokopy jeden poriadny návod, ktorý vás pripraví na holenie od A po Z – od prípravy až po starostlivosť po ňom.

Dajte si záležať na príprave

Je dokázané, že niektoré fúzy na tvári môžu dosahovať tvrdosť medených drôtov. Ak sa teda chcete skutočne dobre oholiť, kvalitná príprava je absolútny základ.

Skôr, než chytíte do ruky žiletku, mali by ste si tvár umyť čistiacim gélom. Ten zbaví pokožku odumretých čiastočiek kože a samotné fúzy zjemní. Tento proces okrem zmäkčenia fúzov otvorí póry, vďaka čomu bude odpor pri holení radikálne znížený.

Aplikujte mydlo

Väčšina mužov používa pri holení penu alebo gél, ktorý si nanesú na tvár. Svojim spôsobom na tom nie je nič zlé, no skutočný gentleman očakáva najvyššiu kvalitu a preto je voľbou číslo jedna tradičné mydlo.

Hoci je mydlo prvotne vyššou investíciou ako pena či gél, jedno takéto mydlo vydrží pokojne aj rok a viac, z dlhodobého hľadiska je teda ekonomickejšou voľbou ako spomenuté “lacnejšie” alternatívy. Keď si k tomu prirátame rozdiel v kvalite oholenia, niet o čom.

K mydlu prirodzene patrí aj štetka na holenie, ktorej výhodou je to, že fúzy na tvári postaví, vďaka čomu bude oholenie podstatne efektívnejšie.

Čo sa týka samotného mydla, čím hustejšiu zmes namiešate, tým bude oholenie kvalitnejšie. Výborný návod, ako namiešať mydlo, nájdete v tomto videu:

Keď mydlo namiešate, krúživými pohybmi (čím fúzy postavíte) ho štetkou naneste na tvár. Po nanesení počkajte tak dve minúty, aby mali fúzy čas zmäknúť a môžete prejsť k samotnému holeniu.

Výborné mydlá na holenie má tradičná britská značka Taylor of Old Bond Street, čo sa týka štetiek, značka Muhle je absolútnou legendou.

Vyberte si správny nástroj

Hoci vám reklamy tvrdia opak, čím menej čepieľkov, tým lepšie oholenie. Každá čepeľ navyše totiž spôsobuje zbytočné napätie navyše, čo vedie akurát tak k zápalom.

Urobte teda svojej tvári službu a doprajte jej kvalitné oholenie s tradičnými žiletkami. Či ich potom dáte do britvy alebo strojčeka, to už nechám na vašej preferencii.

 

Neponáhľajte sa

Dnešní muži majú tendenciu sa všade ponáhľať. Ak patríte medzi nich, sľúbte si, že aspoň holenie bude výnimkou. Prečo? Pretože uponáhľané holenie vedie akurát k podráždenej tvári.

Pri holení je dôležité držať britvu či strojček v 30-stupňovom uhle a holiť krátkymi, pomalými pohybmi, pričom by ste mali svoj holiaci nástroj po každom ťahu opláchnuť teplou vodou.

Veľká dilema – holiť v smere rastu alebo proti rastu?

Všeobecne platí, že lepšia možnosť je holiť bradu v smere rastu. Ak však máte pocit, že oholenie nie je dosť kvalitné, môžete to skúsiť aj naopak. Fúzy každého muža rastú inak, preto je možné, že vám predsa bude viac vyhovovať holenie proti rastu.

Starostlivosť po holení

Po oholení si opláchnite tvár studenou vodou a aplikujte balzám po holení, hydratačný krém alebo niečo, čo jednoducho vytvorí pre vašu pleť ochrannú bariéru.

Vyhnite sa produktom s alkoholom a zamerajte sa na možnosti, ktoré budú k vašej pokožke jemné. A produkt do pokožky jemne vmasírujte, agresívna aplikácia by mohla na citlivej pleti spôsobiť ďalšie podráždenie.

Shopping cart

Total
Shipping and discount codes are added at checkout.
Checkout