Videli ste film Peter Pan? Je o chlapcovi, ktorý nikdy nechce dospieť. Jeho túžbou je vzdať za zodpovednosti a zostať naveky v Neverlande, kde sa môže hrať, zabávať a tráviť čas nezmyslami. 

Peter Pan je fikcia, no keď sa porozhliadnete okolo seba, zistíte, že to nie je tak ďaleko od toho, ako pristupujú k životu mnohí muži.

Nedávno sa na CNN objavil tento článok. 30-ročný muž sa rozhodol zažalovať svojich rodičov za to, že ho už nechcú v dome. S tým chlapíkom je asi niečo zle (resp. už na pohľad je s ním niečo zle). Čo je však fascinujúce je práve jeho myšlienkový proces a to, ako strašne chce bojovať za to, aby mohol zostať doma. Zašlo to až tak ďaleko, že sa jeho prípad rozoberá celosvetovo a..no žaluje vlastných rodičov. Chyba tu bude nielen u neho.

Keď som skončil na gymnáziu v Šali, nemal som prečo zostávať doma. Nasledujúcich 8 rokov som drvivú väčšinu času strávil niekde inde. Nie preto, že by som nemohol, že by mi to rodičia zakázali, alebo preto, že by som ich nemal rád. Jednoducho bol čas prijať zodpovednosť za svoj život a postaviť sa na vlastné nohy. Urobil som aj veľa zlých rozhodnutí, no práve tie ma formovali najvýraznejšie.

Dnes však vidíme mužov, ktorých viac ako výzvy všedného života zaujíma Fortnite, či čo sa to dnes hráva. Chcú sa vyhnúť plateniu účtov a všeobecne zodpovednosti. Nemajú prácu, nevedia variť, nevedia žehliť, nevedia vymeniť koleso na aute. A najhoršie je, že im to rodičia dovolia.

Potom sa pýtame, prečo sa z chlapcov nestávajú muži. A “Petrov Panov” pribúda.

Aký je vôbec rozdiel medzi chlapcom a mužom? Chlapci konzumujú. Muži konzumujú tiež, no zároveň aj produkujú. Nielen berú, ale aj dávajú. A v ideálnom prípade toho dávajú oveľa viac.

Pozrite sa na deti. Deti prirodzene najmä konzumujú. To nie je zlá vec. Cieľom rodičov by však nemalo byť poskytovať im zdroje do konca života, ale naučiť ich stáť na dvoch nohách.

Toľko rodičov dnes robí všetko preto, aby deťom nič nechýbalo. Tým ich však oberajú o to najdôležitejšie – schopnosť sa učiť, poučiť a vyvinúť mentálnu a emocionálnu odolnosť, ktorá je pre budúci úspech a sebarozvoj tak dôležitá.

Príklad: batoľatá. Ak ich budete nosiť neustále so sebou, nikdy si v nohách nevyvinú dostatočnú silu na to, aby boli schopné chodiť. Takisto to funguje aj neskôr, akurát sa bavíme primárne o mentálnej a emocionálnej kapacite. Toľko mužov dokáže rozvinúť svoju fyzickú silu, no po mentálnej a emocionálnej stránke sú úplné trosky, pretože nikdy nemuseli čeliť výzvam, ktoré by ich po tejto stránke zocelili.

Dospieť nie je zlé

Najmä títo muži potrebujú pochopiť, že dospievanie nie je zlá vec. Pokiaľ ide o dospievanie, panuje totiž medzi mladými mužmi presvedčenie, že to znamená príliš veľa problémov, zodpovednosti, trápenia, skúšok a výziev. Čo je napokon aj pravda. No tie najkrajšie veci v živote sa dejú práve vtedy, keď sa dokážeme s týmito prekážkami popasovať, nie keď sa im vyhneme.

Odkedy som sa postavil na vlastné nohy, mal som dva pekné vzťahy, odštartoval svoj biznis, pracoval s úžasnými ľuďmi, videl nádherné miesta a prekonal sa po rôznych stránkach častejšie, než som si kedy dokázal predstaviť. Bola a stále to je úžasná cesta. Aby som však tieto slová mohol písať, musel som si prejsť aj ťažkými chvíľami. Keď som nemal peniaze na nájomné. Keď sa mi biznis partner otočil chrbtom. Keď som mal pocit, že som úplne na dne.

Jedno bez druhého nešlo.

Ak sa však tieto prekážky pokúsime obísť a snažíme sa len “skonzumovať” to pekné, oberáme sa o príležitosť mentálne, fyzicky aj emocionálne zosilnieť.

Dospieť a prebrať zodpovednosť za svoj život nie je nič zlé. Nie je to zahubenie “dieťaťa v nás” a nie je to koniec pekného života. V skutočnosti tým krása života len začína. Pretože šťastie sa skrýva v prekonávaní problémov.

Prestaňme hľadať tú najjednoduchšiu cestu. Prestaňme hľadať riešenia, ktoré poskytujú najmenej odporu. To robia chlapci. Muži vedia, že život je tvrdý. Že je to výzva. No idú týmto výzvam oproti, pretože sú si vedomí toho, aké úžasné benefity na druhej strane prekážky čakajú.

zdroj: orderofman.com

Shopping cart

Total
Shipping and discount codes are added at checkout.
Checkout