Čierny les v Nemecku. Tajomné miesto, v ktorom je slnečný svit vzácnosť. Konáre a listy tvoria doslova pevnosť, ktorá chráni temnotu, tak typickú pre túto zvláštnu časť Nemecka.

A je to práve tá temnota, ktorá svojho času desila už Rímskych vojakov. Historik Tacitus tvrdí, že v tomto lese spozoroval vražedný kmeň, ktorý na sebe nosil hlavy diviakov a jednorožcov. Bratia Grimmovci zase opisovali, že v Čiernom lese sa skrýva tvor, ktorý sa živí deťmi.

Nemci sa však tohoto miesta neboja. Vzťah medzi nimi a týmto tajomným miestom je napriek všetkým strašidelným legendám a mýtom o úplne niečom inom. Je to romantika. Pokoj. Všetko, čo potrebujete, aby ste mohli zažiť pravý Waldeinsamkeit.

Stratený v lese

Waldeinsamkeit je hovorové nemecké slovo, ktoré v preklade znamená “lesná osamelosť”. Nemci v tejto osamelosti našli doslova terapiu pre svoje psychické zdravie.

V skutočnosti na tomto lese ako takom nie je nič špeciálne, ak pominieme práve nedostatok slnečného svitu. Ste to len vy a vaše myšlienky. Myšlienky na to, či sa neskrýva niekde v blízkosti medveď. Myšlienky na to, či vám náhodou nelezie nejaký hmyz po krku, pretože ste zacítili mierne šteklenie. Myšlienky na to, koľko vašich predkov po týchto miestach kráčalo. Čo je to za zvuk? Je za mnou niečo?

Krása týchto zdanlivých myšlienok sa skrýva práve v tom, čo tieto myšlienky nie sú. Nie je to obava z toho, čo príde v pondelok. Nie je to spomienka na to, ako ste zo seba urobili v 4.triede základnej školy hlupáka. Nie je to neustále analyzovanie toho, čo ste vo svojom poslednom vzťahu mohli a mali urobiť inak.

Je to o tom, že bez posudzovania jednoducho vnímate to, čo sa práve v tom danom momente deje. Čo počujete, čo vidíte a čo cítite.

Waldeinsamkeit ako boj proti depresii

Duševné zdravie je v rýchlo napredujúcom svete vážnym problémom, o ktorom treba hovoriť. Podľa štúdie Health and Safety Executive sa len vo Veľkej Británií premárnilo v rokoch 2016 a 2017 v dôsledku úzkosti a depresívnych stavov 12,5 milióna pracovných dní. A nie, Slovensko na tom skutočne nie je inak. Syndróm vyhorenia a depresia sú na radikálnom vzostupe.

Našou záchranou je práve drilovať schopnosť sa sústrediť na to, čo sa okolo nás naozaj deje.

Skúste chvíľu len vnímať. Bez premýšľania a analyzovania. Bez internetu, bez Facebooku, ideálne v lese. A nemusí to vôbec byť Čierny les v Nemecku.

Len vy a vaše vnemy. Taký váš osobný Waldeinsamkeit.

Shopping cart

Total
Shipping and discount codes are added at checkout.
Checkout